Kaba İnşaat Nedir?

Yapısal çalışma, yani yapının% 40'ının en basit tanımla tamamlanacağı anlamına gelir. Peki, kaba yapı nedir? Etüt mühendisi tarafından belirlenen alanlarda temel çalışmalar başlayacak açıldıktan sonra inşaata başlamak için sürecin tamamlanması gerekmektedir. Açılmış ve kullanıma hazır hale getirilmiş bazik dolgular ağırlıklı olarak zayıf beton dökülür.

Bu işlemin ardından gerekli demir bağlantıları hazırlanır ve elektrik, kirli ve temiz su tahliyesi için gerekli tesisatlar tamamlanarak beton dökme işlemine geçilir. Her katta gerekli prosedürlerin uygulanmasının ardından uygun sınıf beton dökülerek bu işlem tekrar edilir. Betonun kuruma süreci hava şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebildiğinden dolayı betonun en uygun hava şartlarında dökülmesine özen gösterilmelidir. Aynı zamanda betonun döküm aşamasında el yardımıyla her tarafa gezdirilmesi ve eşit olarak dağıtılması da bir hayli önemli bir husustur.

Beton sınıf uygunluğu yapının bulunduğu bölgeye ve iklime göre farklılık gösterdiğinden dolayı yapı denetim firmaları betonun uygun olup olmadığını denetlemek için her dökümde bir adet numune almaktadır. Betonun düzgün bir hale gelmesi ve kalıp şeklini alması için genellikle MDF veya suntadan yapılan kalıplar kullanılır. İnşaatın düzgün olabilmesi için kolon kalıplarının düzgün olması gerektiğinden dolayı yapı denetim firmaları öncelikli olarak bu kalıpları kontrol etmektedirler.

Tüm beton dökülür ve ardından tuğlalar örülmeye başlar ve zeminleri kurutur. Daha sonra yapının iç kısmındaki odalar, koridorlar, tuvalet, banyo, asansör boşlukları ve yapı taşları özellikle merdiven basamakları gibi telaffuz edilir. İşte bu işlemlerden kaynaklanan yapı kaba inşaat adıdır.

Genel yapı nedir?

Kaba inşaat, günlük hayatımızda da sıkça duyduğumuz bir inşaat terimidir. Kaba inşaat, en açıklayıcı şekli ile kaba inşaat malzemeleri adı verilen ürünler kullanılarak dolgu duvarların ve betonarmenin hazırlanmasıdır. Kaba inşaat, halk arasında tesisatları döşenmiş ancak boyanmamış, iç sıvası, çerçeveleri ve aydınlatmaları henüz tamamlanmamış yapılar olarak da tanınmaktadır.

Teknik bilirkişinin raporunun yapımı kaba inşaat olarak nitelendirilmelidir. Teknik uzman, yapıyı yukarıda belirtilen kriterlere göre değerlendirir ve uygun olduğuna karar verir. Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, inşaatın büyük olasılıkla kaba inşaat onayını alacağından bahsetmiştik.

Alıcı ve satıcı arasında yaşanan kaba inşaat adına sözleşmenin tanımı veya açıklaması ile ilgili herhangi bir sorun yapılmasında yararlı değildir. Bu sayede hem satıcı hem de alıcı şikayetler yaşayacak, sorunsuz bir ticaret yapılacaktır.

Yapısal Yapı Malzemeleri

İnşaat malzemeleri yapının temeli hazırlandıktan sonra kullanılacak olan ürünlere verilen genel isimdir. Bu inşaat malzemeleri kaba ve ince olmak üzere iki farklı alt başlıkta incelenmektedir. Kaba inşaat malzemeleri çakıl, kireç, çimento, kum, tuğla, demir, kalıp ve kalıp bağlantı elemanlarıdır. İnce inşaat malzemeleri çeşitliliği nedeniyle oldukça uzun bir liste olsa da bu başlığa hazır şaplar, tuğla, gaz blok, alçı sıva, kaba sıva, saten sıvalar, seramikler, granitler, mermer kaplamalar, alçıpan işleri, asma tavanlar, boyalar, doğramalar, kapılar, parkeler, süpürgelikler ve mantolamalar gibi örnekler verilebilir.